Stranice

srijeda, 11. rujna 2013.

'Hrvatski ratni veterani' s prostora cijele Hrvatske dobili su priliku prikazati svoje mogućnosti na poslovnom i socijalnom području, što su, kao i par prijašnjih godina, obilato i blagodarivo iskoristili

Bjelovar – 21. 'Jesenski poljoprivredni i gospodarski sajam' u Bjelovaru i ove je godine bio prilika za psihološku i socijalnu reintegraciju hrvatskih branitelja okupljenih oko projekta „Ratnici u miru“. Projektom koji je sufinanciran sredstvima ministarstva branitelja članovi udruge 'Hrvatski ratni veterani' s prostora cijele Hrvatske dobili su priliku prikazati svoje mogućnosti na poslovnom i socijalnom području, što su, kao i par prijašnjih godina, obilato i blagodarivo iskoristili.

Između mnogobrojnih radova posebno su se bili istaknuli proizvodi koje ratni veterani proizvode svojim vlastitim rukama. Tako su se mogli vidjeti radovi Antuna Marčića i Zdenka Poleta iz Nove Gradiške, koji u tehnici duboreza u drvetu izrađuju svoj intimni, autohtoni iskaz baštine viđenja slavonske svagdašnjice. Kako je pokojni Matko Peić bio, naime, kazivao u svojim 'Skitnjama',: 'Kao čaj providne krošnje. Guske jedino sjećaju na antiku. Kupus dotrajao i crn kao sjenica akademije.' Do najsitnijih potankosti. Skoro istom tehnikom radi i Željko Lončarić iz Bereka, koji se posvetio izradbi drvenih skulptura konja i životinja koje vlastitu dražest iskazuju prostodušnošću odabira tvarnih raznolikosti drva. Uz to je Dražen Sitar iz Gudovca posjetiteljima pokazao svoju kolekciju ručno izrađenih drvenih zidnih i samostojećih satova.

No drvo nije jedina tvarna građa koja je osvojila branitelje. Dražen je Hodak iz Bjelovara i ovoga kasnog ljeta našoj hrvatskoj javnosti predstavio svoje staklarsko umijeće i pokazao više maketa zamisli crkava i duhovno susrodnih ustanova hrvatske kulture. A sve od stakla!

Na izložbenom prostoru udruge mogla se vidjeti i prava svadbena kočija Mirka i Davida Blažinčića iz Špišić Bukovice, koji se uz to znadu vješto zaigrati izradbom zanimljivih kombinacija drvenih stolova i stolica te kočija za poni konje, lovačkih čeka i drugih drvenih proizvoda, kojima izvornosti ni u malom nedostaje.

Valja nam svakako spomenuti i ovo: pirografija, paljenje slika na drvenim pločicama, postao je pravi hit među braniteljima, pa su tako svoje radove izložili članovi udruge Mirko Lovrić iz Bjelovara, kao i  Marko Šafran iz Kolarevog Sela koji pale slike domoljubne tematike, popularne likove iz crtića i slike po narudžbama.

Naravno da ne smijemo zaboraviti koliko su 'Hrvatski ratni veterani' doprinijeli sveopćem dobru općenitog društvenog ravnosvjesja i udruženosti naših srdaca. Stoga ćemo na samom kraju  pripomenuti kako je suvenire od suhog cvijeća pokazala i majka hrvatskog branitelja, a koja je također član udruge, kao i pravi majstori za suvenire iz pečene gline, obrt Mascotta.

Ostali izlagači bili su registrirani obrtnici i slično. Tako se na unutarnjem izložbenom prostoru udruge moglo kupiti visokovrijedno bučino ulje OPG-a Krolo iz Velikog Korenova, a uz to su mnogi posjetitelji bili zainteresirani za drvenu stolariju stolarskog obrta Faltak iz Mišulinovca, kovane ograde i bravariju bravarije Antunović iz Čepina te proizvode za poljoprivredne strojeve poduzeća Agrobilo iz Bjelovara, kao i trgovine Matić iz Otoka.  Za dobru zabavu na izložbenom prostoru ratnih veterana pobrinuo se vrlo mladi glazbeni sastav „Prijatelji noći“ iz Virovitice, koji su netom bili nagrađeni na glazbenom festivalu u Požegi.  / damir horvat zacskai, foto:nenad šantalab /

Nema komentara:

Objavi komentar